Den amerikanske præsident, George W. Bush, ventes tirsdag at presse kraftigt på med raketskjoldet, hans omstridte plan om at beskytte USA mod angreb fra såkaldte slyngellande. Samtidig vil højtstående amerikanske regeringsembedsmænd tage til Europa og Asien i et forsøg på at overtale de allierede til at acceptere planen, som medfører en reel ændring af den såkaldte ABM-traktat fra 1972, grundlaget for den efterfølgende atomnedrustning. Raketskjoldet består i land-, hav- og rumbaserede raketter eller lasere, som skal neutralisere fjendtlige raketter, mens disse stadig er i luftrummet. Bush vil tirsdag holde tale på Det Nationale Forsvarsuniversitet i Washington. Det amerikanske dagblad New York Times skriver mandag, at Bush næppe vil afsløre mange detaljer om planen. Men præsidenten vil ifølge avisen sætte fart i planen om at opbygge skjoldet, bl.a. ved drastisk at øge budgettet til forskning og udvikling af avanceret ny militærteknologi, som skal indgå i skjoldet. »Hans hold af rådgivere tager af sted i den kommende uge, og derfor kommer talen på et passende tidspunkt«, siger Det Hvide Hus« talsmand, Ari Fleischer. Flere NATO-allierede har opblødt deres modstand mod raketskjoldet, siden Bush tiltrådte. »Der har været en ændring i den internationale tankegang under præsident Bushs ledelse«, siger Fleischer med henvisning til udtalelser fra europæiske ledere og fælles kommunikeer med USA. Han forsvarer skrotningen af ABM-traktaten med, at verden har ændret sig, og at Den Kolde Krig er forbi. »Truslen, som USA står over for nu, kommer ikke fra Sovjetunionen. Truslen, som USA står over for nu, kommer fra raketaffyringer fra slyngellande og raketaffyringer, der sker ved en fejltagelse«, siger Hvide Hus-talsmanden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























