Den israelske hær har arresteret en palæstinensisk politiofficer, som menes at have indtaget en ledende rolle i lynchningen af to israelske soldater for godt seks måneder siden. Slået og mishandlet Ved en fejltagelse kom de to israelere, Vadim Norzich og Yosef Avrahami, ind i den palæstinensisk kontrollerede by Ramallah i oktober. Israelerne blev arresteret og ført til politiets hovedkontor i byen, hvor de blev slået og mishandlet til døde af en arrig menneskemængde. Nøglebegivenhed Episoden, der blev filmet af et udenlandsk tv-hold, var en af nøglebegivenhederne i optrapningen af volden i den snart syv måneder lange opstand.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen