Fire palæstinensere blev dræbt og seks andre såret, da der i aftes indtraf en eksplosion ved Rafah-grænseovergangen mellem Gaza og Egypten. Palæstinenserne beskylder den israelske hær for angrebet, men en talsmand for hæren afviser ethvert kendskab til episoden. Eksplosionen kastede en mørk skygge over et vagt håb affødt af en plan udarbejdet af Jordan og Egypten i et forsøg på at ende den syv måneder lange voldsbølge. Under et besøg i Stockholm udtrykte den palæstinensiske minister for internationalt samarbejde håb for planen, og en anden positiv udmelding kom fra Israels premierminister Ariel Sharon. Sharon medgav, at palæstinenserlederen Yasser Arafat har beordret et stop i morterangrebene mod israelske mål og foreslået en fælles undersøgelse af angrebene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce