To biler på diplomatkøreplader tilhørende den israelske og den thailandske ambassade blev svært beskadiget tirsdag, da de blev udsat for et bombeattentat i det centrale Athen, oplyste græske radioreporter. Ingen mennesker kom til skade ved attentaterne. Politiet oplyste, at attentatmændene havde placeret bomber under bilerne, der begge var parkeret i Ambelokopi-kvarteret. En anonym mand ringende til en lokal radiostation og fortalte, at medlemmer af en venstreorienteret gruppe, der hedder 'Den revolutionære voldsgruppe' påtog sig ansvaret for eksplosionerne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























