Gidsel så sit snit til at stikke af

jubel. Maria Teresa de Mendieta er  overvældet. hendes mand, general Luis Mendieta, der har været gidsel hos Farc i 12 år, er blevet befriet af militæret. Familien ventes at blive forenet i dag.
jubel. Maria Teresa de Mendieta er overvældet. hendes mand, general Luis Mendieta, der har været gidsel hos Farc i 12 år, er blevet befriet af militæret. Familien ventes at blive forenet i dag.
Lyt til artiklen

Det vil måske lykkes for endnu et gidsel at komme ud i friheden igen efter at have været fange hos guerillabevægelsen Farc.

Ved en storstilet militæraktion bestående af 300 soldater lykkedes det i går at befri to af de gidsler, der har siddet allerlængst i den colombianske jungle.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her