Træghed, korruption og inkompetence.
Alt sammen har præget FN’s missioner i Haiti siden 2004, siger en gruppe haitianske professorer og intellektuelle.
De fraråder derfor på det kraftigste, at FN alene står for genopbygningen i Haiti efter jordskælvet.
»At gentage de samme projekter med de samme ideer og de samme metoder vil være en garanti for at mislykkes«, skriver de fire undervisere i sociologi og historie fra Haitis Statsuniversitet i en artikel i den haitianske avis Le Nouvelliste.
Et helt andet organ skal styre
De nævner som begrundelse især indsatserne efter orkanerne i 2004 og 2008, og de »600 millioner dollar om året fra FN’s mission i Haiti«, som er »forsvundet ned i et dybt, sort hul at træghed, korruption og inkompetence«.
LÆS ARTIKEL
Danskerne giver 130 millioner til nødstedteLøsningen er entydig, skriver professorerne. FN må ikke have ansvaret for genopbygningen af det jordskælvsramte land alene.
I stedet bør man indsætte en midlertidig regering eller et styringsorgan, der skal lede og fordele arbejdet. Og dét organ skal ikke være et FN-organ, understreger de fire kritikere.
»Halvdelen af dette organ skal bestå af de lande, som har involveret sig mest og har størst ansvar, mens den anden halvdel skal være repræsentanter for de øverste haitianske myndigheder«, siger professorerne.
Altså ingen FN. Tværtimod skal dette styringsorgan kontrollere FN, lyder argumentet.
»Hvis FN fortsat vil spille en rolle, vil det være under det nye organs myndighed. Og så bør der fokuseres på genopbygning af infrastruktur og skoler. Uden dette organ vil verden om ti år atter spørge sig selv, hvor alle millionerne forsvandt hen. Uden dette organ vil det haitianske folk aldrig genvinde troen på sig selv«, skriver de.
'Failed FN' i stedet for 'Failed state'
Den danske Haiti-ekspert og lektor i fransk på Syddansk Universitet Gérard Lehmann bakker op om den hårde kritik af FN.
Han synes, det er misvisende, at mange beskriver Haiti som en ’failed state’, det vil sige en stat, hvis basale institutioner som retsvæsen og politi er fejlslagen, og som ikke kan agere på lige fod med andre medlemmer af det internationale samfund.
»Det er et faktum, at når man taler om Haiti som en ’failed state’, burde man tale om ’failed FN’«, siger Gérard Lehmann til politiken.dk.
»15 års massiv hjælp fra FN er en fiasko«, slår han fast, og fremhæver, at FN ikke har været i stand til at samarbejde med den nuværende præsident René Préval.
Regn og sygdom truer Haitis overlevende»Republikken Haiti er de facto blevet sat under administration uden reelle muligheder for at regere. Derfor vil jeg ikke bebrejde René Préval, at han ikke kunne gøre noget«, siger Gérard Lehmann om konsekvenserne af FN’s rolle i Haiti de seneste år.
Aktiv i landet siden 1993
Minustah-missionen blev lanceret i Haiti i 2004, og det seneste budget fra 2009-2010 var ifølge FN på over 600 millioner dollar (3,2 milliarder kroner), som professorerne også refererer det.
FN har været engageret i Haiti siden 1993. I 1994 vedtog Sikkerhedsrådet at sende 20.000 fredsbevarende soldater til landet for at sikre en stabil udvikling.
I 2004 vedtog FN at indsætte den fredsbevarende mission MINUSTAH (Mission des Nations Unies pour la stabilisation en Haïti).
SE BILLEDSERIE
De fire afsendere på brevet i Le Nouvelliste er Michele Oriol, sociolog, Daniel Supplice, sociolog, Michel Soukar, historiker og professor i litteraturvidenskab, samt Erick Balthazar, der også er historiker.
Alle er tilknyttet statsuniversitetet i Haiti. Det er den vigtigste uddannelsesinstitution i landet, der 12. januar blev ramt af et voldsomt jordskælv, som skabte en omfattende humanitær katastrofe.




























