Obama indleder fredsforhandlinger

Barack Obama sammen med Egyptens præsident Hosni Mubarak.
Barack Obama sammen med Egyptens præsident Hosni Mubarak.
Lyt til artiklen

Præsident Barack Obama indledte onsdag forhandlinger om en fred i Mellemøsten, mens den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, har lovet at trodse skeptikerne og arbejde for en afslutning af konflikten 'en gang for alle'.

Obama advarede samtidig den palæstinensiske Hamas-bevægelse, at dens 'meningsløse nedslagtning' af fire civile israelere på vestbredden ikke vil spænde ben for hans bestræbelser for at skabe fred.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her