Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Imam: Halshug »den satan« til Wilders

Indflydelsesrig. Geert Wilders Frihedsparti gik stærkt frem ved det hollandske valg i juni, og ifølge meningsmålinger står han til at vinde, hvis der bliver udskrevet nyvalg.  (Arkivfoto)
Indflydelsesrig. Geert Wilders Frihedsparti gik stærkt frem ved det hollandske valg i juni, og ifølge meningsmålinger står han til at vinde, hvis der bliver udskrevet nyvalg. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

En kendt australsk født muslimsk præst opfordrer til, at den muslimkritiske hollandske politiker Geert Wilders skal halshugges. Det skriver De Telegraf, der er Hollands største avis.

Wilders Frihedsparti gik stærkt frem ved parlamentsvalget 9. juni og er i forhandlinger om at indgå i en kommende regering. Meningsmålinger viser, at partiet vil vinde et nyvalg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
USA har efterladt forurening i Grønland, der er mere omfattende, end det tidligere har været fremme. Det viser en kortlægning, som Politiken har foretaget af USA’s mindst 36 tidligere baser og militære installationer på verdens største ø. Flere hundredetusinde liter dieselolie, mange tusind tons farligt eller forurenet affald, millioner af liter lavradioaktivt spildevand, miljøgifte og tungmetaller er efterladt i den grønlandske natur. Forureningen skader muslinger og andre havdyr. Nu vil USA tilbage til flere af baserne.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her