CIA nedsætter 'what the fuck'-gruppe mod WikiLeaks

Assange. Manden, der med WikiLeaks-organisationen har udfordret CIA's hemmelighedskræmmeri: Julian Assange.
Assange. Manden, der med WikiLeaks-organisationen har udfordret CIA's hemmelighedskræmmeri: Julian Assange.
Lyt til artiklen

Den amerikanske efterretningstjeneste CIA har ifølge The Washington Post nedsat en over 20 mand stor gruppe, der på højtryk skal arbejde for at minimere skaderne af WikiLeaks læk af hemmelige rapporter fra USA's diplomati.

Officielt kaldes gruppen for 'WikiLeaks Task Force'. Men internt i tjenesten forkortes navnet ironisk til WTF, der på amerikansk også er en slet skjult reference til vredesudbruddet 'what the fuck'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her