Rigmand giver millionerne væk

Interesseret? 320 kvadratmeters luksushus i de østrigske alper kan blive dit for 700 kroner. Det lyder for godt til at være sandt, men den skulle være god nok.
Interesseret? 320 kvadratmeters luksushus i de østrigske alper kan blive dit for 700 kroner. Det lyder for godt til at være sandt, men den skulle være god nok.
Lyt til artiklen

Penge er ikke lykken. Åbenbart.

Det har den østrigske millionær Karl Rabeber i hvert fald fundet ud af efter mange års luksusliv med dyre biler, sommerhus i Frankrig og luksusvilla i de østrigske alper.

Men nu har han fået nok. Han sælger derfor hele skidtet og forærer pengene væk til fattige folk i Syd- og Mellemamerika, skriver The Telegraph.

»Min ide er, at der intet skal være tilbage. Absolut intet. Penge er kontraproduktive. De forhindrer en i at blive lykkelig«, siger den østrigske forretningsmand, der skulle være god for godt 25 millioner kroner.

Femstjernet livsstil duer ikke
Den kryptiske åbenbaring kom ifølge østrigeren selv, da han og hans daværende kone i 2004 var på en tre ugers ferie på Hawaii.

»Det var det største chok i mit liv, da det gik op for mig, hvor forfærdelig, sjælløs og følelsesblottet den femstjernede livsstil er«, konstaterer han.

»I løbet af de tre uger brugte vi alle de penge, vi overhovedet kunne, men vi havde hele tiden en følelse af, at vi ikke mødte en eneste ægte person - de var alle sammen skuespillere. De ansatte spillede rollen som gæstfri og venlige, og gæsterne spillede rollen som betydningsfulde - men ingen var ægte«, siger Karl Rabeder, der derfor nu vil gå efter at få plus på samvittigheden i stedet for på kontoen.

Glæden er ikke materiel
Rabeder solgte således allerede sit firma kort efter turen til Hawaii i 2004 og startede med overskuddet organisationen mymicrocredit.com op. Gennem den har han siden støttet forskellige børnehjemsprojekter og mikrolån i Syd- og Mellemamerika, og det vil han fortsætte med.

For den slags arbejde giver langt større glæde end alle mulige materielle ting, mener den nyslåede filantrop.

»I lang tid troede jeg, at rigdom og luksus var ensbetydende med glæde. Jeg kommer fra en meget fattig familie, hvor reglerne var, at man arbejdede for at opnå materielle ting, og det gjorde jeg så i mange år«, siger eksforretningsmanden, der har tjent sin formue på at producere plastikblomster.

Konen meldte sig ud af projektet
»Jeg hørte i højere og højere grad en stemme sige: 'Stop det du har gang i - al det luksus og forbrug - og begynd på dit rigtige liv'. Jeg følte, at jeg arbejdede som en træl for at købe ting, som jeg hverken ønskede eller havde brug for«, fortæller Karl Rabeder.

Han har derfor allerede skilt sig af med sin Audi A8 til 300.000 kroner og sine seks svævefly, som indbragte ham to en halv million kroner.

Han har også sat sit sommerhus i Provence til salg til 4,5 millioner kroner, og så har han skiftet sin luksusvilla i de østrigske alper ud med en en lille to-værelses lejlighed i Innsbruck.

Her bor han nu alene og klarer sig for cirka 6.000 kroner om måneden. Konen brød sig muligvis ikke om hans nye livsstil, så hun er smuttet, men Rabeder siger til østrigsk tv, at han har det glimrende.

»Det værste der kan ske, er, at jeg bliver nødt til at få et deltidsjob for at klare mig«, siger han.

Vind millionærens luksushus i bjergene
Og hvad er det så lige, der skal ske med den 320 kvadratmeter store bjergvilla med sauna, volleyballbane og privat svømmesø vurderet til over 10 millioner kroner?

Tja, den kan blive din, hvis du køber en af de 21.999 lotterisedler, som den gale eller måske geniale mand sælger til godt 700 kroner stykket på internettet.

Eneste krav er, at du er borger i EU og kan finde 700 kroner i budgettet.

LINKLodtrækningshjemmesiden for det østrigske luksushus (Eksternt link)

28. februar eller før, hvis der bliver hurtigt udsolgt, vil en offentlig lodtrækning så finde sted foretaget af den snart tidligere millionærs advokat. Og vinder du, er du ejeren - kvit og frit - af et gældsfrit luksushus i Sound of Music-land.

Og oddsene er faktisk ikke så dårlige i forhold til eksempelvis lotto. Her er sandsynligheden for at ramme syv rigtige 1 til 8.347.680. Med det i baghovedet er 1 til 21.999 faktisk ganske udmærket...

Dømmer ikke andre rige folk

Det lyder som en røver, og det er selvfølgelig på eget ansvar at begive sig ud i, men er det hele én stor fidus, er det i hvert fald en meget gennemført en af slagsen.

Karl Rabeder har eksempelvis været med i et talkshow hos den populære østrigske tv-vært Barbara Stöckl, hvor han taler om hele sit projekt, og han står fast på, at alle indtægter fra salg af hans materielle goder går ubeskåret til velgørenhed i Syd- og Mellemamerika, hvor han tidligere har været på mange svæveflyture.

Men noget var galt.

»Jeg fik mere og mere følelsen af, at der var en sammenhæng mellem vores rigdom og deres fattigdom, siger han til The Telegraph.

Derfor uddeler mymicrocredit.com nu hans værdier i små lån til folk i El Salvador, Honduras, Bolivia, Peru, Argentina og Chile.

Det gør Karl Rabeder lykkelig, siger han, men understreger, at han ikke dømmer folk, som holder fast i deres rigdomme.

»Jeg har ikke ret til at give andre folk råd. Jeg har bare lyttet til stemmen i mit hjerte og i min sjæl«.

Peter Jørgensen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her