Iran advarer Saudi-Arabien: Hold jer væk fra Bahrain

FORSTÆRKNING. Saudiarabiske soldater på vej ind i Bahrain for at kvæle det shiamuslimske oprør.
FORSTÆRKNING. Saudiarabiske soldater på vej ind i Bahrain for at kvæle det shiamuslimske oprør.
Lyt til artiklen

Tilstedeværelsen af udenlandske tropper i Bahrain er »uacceptabel«.

Den advarsel kommer fra en talsmand fra det iranske udenrigsministerium, Ramin Mehmanparast.

»Indblandingen i Bahrains interne forhold er uacceptabel og komplicerer problemerne yderligere«, fortsatte han ifølge nyhedsbureauerne.

Iran demonstrerer dermed en utilfredshed med, at Saudi-Arabien har sendt 1.000 soldater ind i Bahrain for at hjælpe den regerende kongefamilie med at slå et oprør ned.

LÆS ARTIKEL Saudi-Arabien frygter religiøst oprør: Sender 1.000 soldater til Bahrain

»Folket har nogle legitime krav, som de fremsætter fredeligt. Det burde ikke mødes med vold«, mener talsmanden.

Strid mellem shiiter og sunnimuslimer

Situationen bliver ikke bedre af, at Bahrains kongefamilie er sunnimuslimer. Samme retning tilhører styret i Saudi-Arabien. Til gengæld er størstedelen af Bahrains indbyggere shiamuslimer - ganske som det er i Iran.

Og bahrainerne klager over, at de som shiamuslimer har svært ved at få ledige stillinger, der i stedet gives til sunnimuslimer, der hentes fra andre arabiske lande og fra Pakistan.

Sunnimuslimerne gives statsborgerskab af styret, der - mener kritikerne - forsøger at ændre befolkningsflertallet, så sunnier kan komme til at udgøre hovedparten af befolkningen.

LÆS Vrede bahrainere presser regeringen

Det har givet uroligheder, hvor vrede indbyggere har krævet demokratiske reformer. Styret har hævdet, at det vil indgå i forhandlinger med oppositionen, men det har samtidig reageret ved at sætte hårdt ind mod de prodemokratiske demonstranter.

Politiet i hovedstaden Manama har affyret gummikugler og tåregas mod demonstranterne.

Rekordstort politiopbud skyder efter demonstranter

Og situationen har nu fået de omkringliggende regimer til at gribe ind: Ud over Saudi-Arabiens troppeforstærkninger har også lande som De Forenede Emirater, Oman og Kuwait overvejet at sende styrker til Bahrain for at slå shia-oprøret ned.

Golfstaternes samarbejdsråd har lovet hinanden, at de vil hjælpe hinanden med at kvæle ethvert pro-demokratisk oprør i regionen.

LÆS

Rige familier indgår musketér-ed mod oprør

Søren Astrup

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her