Røde Kors: Al-Shabaab tager en million sultende som gidsler

Oprør. 1,1 millioner mennesker kommer til at mangle nødhjælp, fordi den islamistiske oprørsgruppe al-Shabaab har smidt Røde Kors ud af det sydlige Somalia.
Oprør. 1,1 millioner mennesker kommer til at mangle nødhjælp, fordi den islamistiske oprørsgruppe al-Shabaab har smidt Røde Kors ud af det sydlige Somalia.
Lyt til artiklen

I Somalias hovedstad Mogadishu holder 125 lastbiler med nødhjælp til 1,1 millioner udsultede og sygdomsramte mennesker. De holder der, klar til at sende fødevarer og medicin afsted, men køre må de ikke.

Den islamistiske oprørsgruppe al-Shabaab har smidt lastbilernes afsender Røde Kors ud af landet, og det er ifølge Anders Ladekarl, der er generalsekretær for Dansk Røde Kors, en humanitær katastrofe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her