USA: Ny rapport belaster Iran

Atomstrid. Irans præsident Mahmoud Ahmadinejad på besøg på et atomanlæg. USA mener ikke, at Irans atomprogram har et fredeligt formål.
Atomstrid. Irans præsident Mahmoud Ahmadinejad på besøg på et atomanlæg. USA mener ikke, at Irans atomprogram har et fredeligt formål.
Lyt til artiklen

USA siger, at en ny rapport fra Det Internationale Atomenergiagentur, IAEA, bekræfter, at Irans atomprogram fortsætter, krænker FN og har et ikke-fredeligt formål.

Tommy Vietor, der er talsmand for Det Hvide Hus, siger, at rapporten understreger, at det ikke er lykkedes for Iran at overbevise det internationale samfund om, at dets atomprogram er fredeligt, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her