Rusland kritiserer Danmark for højre-demo

Kritik. Russerne bryder sig ikke om, at Danmark lader højreradikale marchere i vores land. Fem blev anholdt efter mindre sammenstød med politiet.
Kritik. Russerne bryder sig ikke om, at Danmark lader højreradikale marchere i vores land. Fem blev anholdt efter mindre sammenstød med politiet.
Lyt til artiklen

Rusland er fortørnet over, at Danmark tillod radikale højreorienterede fra Europa at forsamle sig i Aarhus i weekenden.

»Demonstrationen med flere hundrede nynazister i Aarhus, Danmarks næststørste by, er en legal grund til at blive indigneret«, siger Konstantin Dolgov, der er det russiske udenrigsministeriums kommissær for menneskerettigheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her