EU's finansministre lander kompliceret kompromis om nyt banktilsyn

topmøde. Danmarks økonomiminister, Margrethe Vestager, tager en snak med den økonomisk hårdt ramte spanske finansminister, Luis de Guindos.
topmøde. Danmarks økonomiminister, Margrethe Vestager, tager en snak med den økonomisk hårdt ramte spanske finansminister, Luis de Guindos.
Lyt til artiklen

EU-landene er efter mere end 13 timers forhandlinger til ud på natten i Bruxelles enedes om reglerne for et nyt, fælleseuropæisk banktilsyn. Alle 27 EU-lande siger god for reglerne - men ikke-eurolande behøver ikke deltage.

Økonomiminister Margrethe Vestager (R) og hendes EU-kolleger har under deres lange møde bilagt en lang række stridigheder, der blandt andet har sat Tyskland op mod Frankrig og eurolande mod ikke-eurolande.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her