Hedebølge i Australien: I dag kan blive den farligste dag nogensinde

Pyh. John O'Reilly søger væk fra varmen i dette springvand i Sydney, hvor temperaturen har sneget sig over 40 grader.
Pyh. John O'Reilly søger væk fra varmen i dette springvand i Sydney, hvor temperaturen har sneget sig over 40 grader.
Lyt til artiklen

Hedebølge og stærke vindstød har antændt det solsvedne landskab i den sydøstlige del af Australien, hvor hundredvis af brandmænd i øjeblikket kæmper for at få kontrol med flammerne.

Myndighederne i delstaten New South Wales, hvor millionbyen Sydney ligger, advarer om, at i dag kan blive en af de farligste dage nogensinde. Temperaturerne har sneget sig op over 40 grader flere steder, og vinden ventes at tage til i løbet af dagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her