Skyskraber-eksplosion koster 25 livet i Mexico City

Panik. Ingen ved endnu, om det er en ulykke eller et angreb, der ligger til grund for eksplosionen i Mexico City, hvor mindst 25 har mistet livet i murbrokkerne. Her forsøger redningsarbejdere at få hjulpet de overlevende.
Panik. Ingen ved endnu, om det er en ulykke eller et angreb, der ligger til grund for eksplosionen i Mexico City, hvor mindst 25 har mistet livet i murbrokkerne. Her forsøger redningsarbejdere at få hjulpet de overlevende.
Lyt til artiklen

En voldsom eksplosion har i nat dansk tid rystet oliegiganten Pemex' hovedkvarter, der ligger i centrum af Mexico City.

25 meldes dræbt, omkring 100 er kvæstede, og redningsfolk leder nu i mørket efter overlevende. Man frygter, at der kan være mennesker fanget i murbrokkerne.

Pemex er Mexicos statslige olieselskab, og deres hovedkvarter i landets hovedstad er et skyskraberkompleks ved navn Torre Ejecutiva Pemex, der er 54 etager højt.

Pludselig var der murbrokker
Flere tusinde mennesker - nyhedsbureauet AFP skriver 3.500 - flygtede ud af den tårnhøje bygning, da eksplosionen fandt sted omkring klokken 16 lokal tid.

Nogle meldinger siger, at eksplosionen ramte kompleksets kælder, men det er endnu ikke bekræftet. Sikkert er det det dog, at der lød en enormt brag, som blev efterfulgt af knuste vinduer og ødelæggelse.

»Det var dramatisk. Bygningen rystede, og pludselig var der murbrokker. Vi kunne ikke engang se mennesker lige ved siden af os«, fortæller Cristian Obele, som arbejder for Pemex.

Den mexicanske indenrigsminister, Miguel Ángel Osorio Chong, siger ifølge nyhedsbureauet, at dødstallet ligger på mindst 25. 101 personer skulle være kvæstet.

Problemer med elektricitet

Der foreligger endnu ingen oplysninger om årsagen til eksplosionen. Men firmaet meldte om problemer med elektriciteten i bygningen torsdag, inden eksplosionen indtraf.

»En eksplosion har fundet sted i B2-bygningen i det administrative center«, skriver Pemex på Twitter ifølge BBC.

»Der er kvæstelser og ødelæggelser i stueetagen og mezzaninen«, lyder det.

I september sidste år mistede 30 personer livet i forbindelse med en eksplosion på et Pemex-gasanlæg i det nordlige Mexico.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her