Massivt snefald og hård vind, har sat USA's østkyst i stå.
Ifølge den amerikanske avis New York Times er 600.000 hjem uden strøm efter snestormen 'Nemo' er begyndt. Den har ramt staterne New York, Massachusetts, Connecticut, New Hampshire og Rhode Island, men er endnu ikke på sit højeste.
New Yorks borgmester har bedt byens beboere blive hjemme, og har sagt, at de ikke skal hamstre benzin, fordi der er nok til alle.
Op til en meter sne er på vej mod USA's østkystDen bøn er dog blevet overhørt, skriver New York Times, som mener, at tanken om orkanen Sandy, som dræbte mere end 250 mennesker og sendte næsten 400.000 mennesker på flugt fra deres hjem, ligger så præsent hos folk, at de sikrer sig særligt meget.
»Jeg tror ikke det bliver så slemt, som de siger, men det sagde jeg også med Sandy«, siger Lavel Samuels, en 42-årig kvinde, New York Times taler med, mens hun tanker sin bil til randen.
I dag bliver ifølge de amerikanske metrologer den værste med op mod en meter sne. Mod kysterne kommer sneen sammen med vindstød af orkanstyrke.
De udsigter fik i går de fleste byer til at gå i stå. Flere steder er der udkørselsforbud og borgerne venter på, hvor voldsomt snevejret ender med at blive.
Mange flyafgange fra New Yorks Newark lufthavn er allerede aflyst, hvilket ifølge Tv2 News betyder, at passagerer mod Danmark må omdirigeres til andre lufthavne for at komme frem.
SAS regner med at flyve mod New York til trods for vejret, men fylder tankene godt op, så de kan lande i en alternativ lufthavn, hvis det ikke er muligt i Newark.
fortsæt med at læse




























