Vægten af hundredtusindvis af lækkede bankdokumenter fra milliardærernes foretrukne skattely på De Britiske Jomfruøer fik i går Frankfurts tvillingetårne, der er hovedkvarter for Tysklands og Europas største bank, til at skælve en smule. I kontorerne hos Deutsche Bank, der har 100.000 ansatte i 70 lande, havde medarbejderne travlt med at forsvare bankens rolle i oprettelsen af flere end 300 skuffeselskaber, der fortrinsvis har base på De Britiske Jomfruøer. På øerne har det i vid udstrækning været muligt at oprette fortrolige konto og dermed sætte penge i skattely for myndigheder i lande verden over. Selskaberne er hovedsagelig oprettet gennem bankens afdeling i Singapore, og de er alle blevet etableret inden 2010, viser de lækkede papirer, der blandt andet er blevet taget under behandling af den tyske avis Süddeutsche Zeitung.
LÆS MERE Banksvindel kommer fra 170 lande
Afsløringerne af, at den hæderkronede bank, der blev etableret i 1870 i Berlin, har været med til at oprette skuffeselskaber kommer på et særdeles dårligt tidspunkt for banken.
I denne uge meddelte den tyske nationalbank, Bundesbank, at den har indledt en undersøgelse mod Deutsche Bank for at afdække, om den som en af verdens største banker skjulte dårlig gæld for milliarder for at undgå at skulle tage imod en redningspakke, da bankkrisen var på sit højeste. En talsmand for Deutsche Bank understregede i går , at »alle Deutsche Banks serviceydelser og rådgivning helt og aldeles følger alle skatteregler«. Ekstreme forholdsregler Talsmanden for Deutsche Bank pointerede også, at banken »tager ekstremt store forholdsregler for at sikre sig, at det ikke er muligt at misbruge bankens produkter og serviceydelser til hvidvaskning af penge«.




























