Frankrig tillader homoægteskaber

Protest. Det franske lovforslag, der vil gøre det muligt for franskmænd af samme køn at blive gift, er tidligere blevet mødt med voldsomme demonstraioner fra vrede modstandere,
Protest. Det franske lovforslag, der vil gøre det muligt for franskmænd af samme køn at blive gift, er tidligere blevet mødt med voldsomme demonstraioner fra vrede modstandere,
Lyt til artiklen

For fremtiden kan homoseksuelle i Frankrig gifte sig og adoptere børn.

Beslutningen er truffet i landets senat, efter nationalforsamlingen tidligere har vedtaget den omstridte lov ved førstebehandlingen.

Det franske parlament siger ja til homo-ægteskaber

Flere hundredtusinder har været på gaden for at demonstrere for og imod, mens politikerne har behandlet den nye ægteskabslov.Den socialistiske præsident, François Hollande, gjorde det til en af sine mærkesager under valgkampen sidste år.

Retten til ægteskab og adoption bliver endelig lov, når Nationalforsamlingen stemmer om loven for sidste gang i maj.

I modsætning til senatet har Socialistpartiet et komfortabelt flertal i Nationalforsamlingen, og her er udfaldet klart. Størst modstand mod homoægteskaber er der kommet fra dele af den katolske kirke, mange muslimer og evangelisk kristne.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her