FN's militære aktion mod Libyen begynder inden for de nærmeste timer.
Det siger talsmand for den franske regering, Francois Baroin til den franske radiostation RTL.
Et flertal i FN's sikkerhedsråd vedtog i går en resolution, der giver mandat til at oprette et flyveforbud der indebærer at beskytte civile med »alle nødvendige tiltag«, hvilket betyder, at flyveforbuddets håndhævere har ret til at forsvare den libyske befolkning mod Gaddafis styrker.
LÆS OGSÅ FN giver grønt lys til luftangreb i Libyen
Baroin fortæller, at målet for en militæraktion er at »beskytte det libyske folk og at give dem mulighed for at gå hele vejen for at få opfyldt deres ønske om frihed, hvilket betyder at vælte Gaddafis regime«.
Strobritannien, Frankrig og USA leder
Han understreger, at Frankrig selv vil deltage i den militære aktion.
LÆS OGSÅ Gaddafis søn: Vi er ikke bange for FN
»Franskmændene, der var fortaler for handling, vil selvfølgelig være konsekvente med den militære intervention«.
Diplomater har ifølge ritzau antydet, at luftangreb fra en koalition ledet af Storbritannien, Frankrig og USA, kan være umiddelbart forestående.
Ekspert om flyveforbud: En borgerkrig vindes på landjordenUdenrigsminister Lene Espersen (K) har tidligere slået fast, at Danmark er klar til at »handle meget hurtigt«, og hvis der er brug for det, kan stille med fire F-16-fly.
Lene E.: Vi er klar til at handle hurtigtFN's resolution giver ikke mulighed for at sende landbaserede styrker ind i Libyen.
fortsæt med at læse



























