Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

FAKTA Her er reglerne for aktiv dødshjælp i EU

Dødshjælp. Belgien var et af de første lande i verden til at tillade aktiv dødshjælp. Nu er de på nippet til også at blive forgangsland indenfor aktiv dødshjælp for børn.
Dødshjælp. Belgien var et af de første lande i verden til at tillade aktiv dødshjælp. Nu er de på nippet til også at blive forgangsland indenfor aktiv dødshjælp for børn.
Lyt til artiklen

DANMARK

I Danmark er det kun lovligt at yde såkaldt passiv dødshjælp, hvilket vil sige, at lægerne for at lindre smerter giver medicin, selv om det kan medføre fremskyndelse af dødstidspunktet. Samtidig er det også muligt at undlade behandling, når det blot udskyder patientens død.

Aktiv dødshjælp og assisteret dødshjælp (i loven kaldet drab efter begæring) straffes med bøde eller fængsel i op til tre år, men stærk sindsbevægelse og andre særlige forhold hos gerningsmanden kan være en formildende omstændighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Send os en hilsen

Er du en af dem, der forbinder sommerferien med sydeuropæisk sol og varme?

Eller har de stigende temperaturer og klimaforandringerne ændret dine ferievaner?

Send os et digitalt postkort og fortæl os om din ferie. Hvor er du? Hvor varmt er der? Har du gode tip til at håndtere varmen?

Så samler vi læsernes poskort.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her