Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Breivik accepterer sin straf

Terrorsag. Anders Behring Breivik (til højre) diskuterer sagen med sine forsvarere i retten i dag.
Terrorsag. Anders Behring Breivik (til højre) diskuterer sagen med sine forsvarere i retten i dag.
Lyt til artiklen

Massemorderen Anders Behring Breivik vil ikke anke sin forvaringsdom. Det siger hans advokat Geir Lippestad til norsk TV 2.

Den 33-årige nordmand har igennem retssagen sagt, at han kun ville anke sin dom, hvis han blev erklæret utilregnelig. Ifølge Breivik er det afgørende for hans mission, at han ikke bliver udråbt som 'en gal mand'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her