Ukraine: Russerne angriber våbenhvilen

Ukraine. Intensiverede kampe, især omkring byen Debaltseve, sætter våbenhvilen, der træder i kraft i aften, i fare, mener Ukraines præsident.
Ukraine. Intensiverede kampe, især omkring byen Debaltseve, sætter våbenhvilen, der træder i kraft i aften, i fare, mener Ukraines præsident.
Lyt til artiklen

Med under 10 timer tilbage, før våbenhvilen i Østukraine træder i kraft, er den ukrainske præsident Petro Porosjenko mere end skeptisk i forhold til, om aftalen, der blev indgået i den hviderussiske hovedstad Minsk i torsdags, holder.

Han beskylder russerne og de pro-russiske separatister for at have lanceret nye angreb, efter at aftalen blev en realitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her