Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Flygtninge overfaldes og hånes dagligt i flygtningecentre i Tyskland

Skrid. Især i det tidligere Østtyskland er der demonstrationer, hvor asylansøgere og andre indvandrere højlydt bliver bedt om at rejse hjem igen.
Skrid. Især i det tidligere Østtyskland er der demonstrationer, hvor asylansøgere og andre indvandrere højlydt bliver bedt om at rejse hjem igen.

Hver dag bliver de råbt efter, hånet og spyttet på af fremmede mennesker på gaden. De bliver forfulgt og slået af grupper af unge mænd, der springer ud af biler og løber efter dem. De er blevet mål for stenkastere og de huse, de opholder sig i, er stukket i brand. Igen og igen.

Racistisk vold og overgreb på flygtninge, der har forladt deres hjemstavn for at slippe væk fra krig og ufred, stiger eksplosivt i Tyskland. Næsten hver dag kan medierne berette om ny vold eller nye overfald rundt om i landet. I går kom så historien om en 27-årig mand fra Syrien, der på tysk og arabisk har indleveret et brev til myndighederne i byen Freital, hvor han opholder sig. I brevet opgiver han efter blot en måned i Tyskland sin ansøgning om asyl i landet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her