Præsident i verdens nyeste nation nægter at underskrive fredsaftale

Konflikt. Sydsudans præsident  Salva Kiir (til højre for midten med sort hat) og leder af  oprørsgruppen Nuer Riek Machar (nummer to fra venstre) under fredsforhandlingerne i Etiopien.
Konflikt. Sydsudans præsident Salva Kiir (til højre for midten med sort hat) og leder af oprørsgruppen Nuer Riek Machar (nummer to fra venstre) under fredsforhandlingerne i Etiopien.
Lyt til artiklen

Afbrændinger af civile, gruppevoldtægter af børn og brug af børnesoldater. Det er virkeligheden i verdens nyeste nation, Sydsudan, der siden 2013 har været plaget af uro.

Landets præsident, Salva Kiir, har trods trusler om internationale sanktioner besluttet ikke at underskrive en fredsaftale mellem landets stridende parter inden fristen i går. Det skriver Reuters.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her