Tyskland tager også flygtninges penge

Sydtyskland. I de tyske delstater, Bayern og Baden-Württemberg konfiskerer myndighederne værdier for over 750 euro, svarende til ca. 5.500 kr. Arkivfoto: Martin Lehmann
Sydtyskland. I de tyske delstater, Bayern og Baden-Württemberg konfiskerer myndighederne værdier for over 750 euro, svarende til ca. 5.500 kr. Arkivfoto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Den omstridte praksis med at tage penge og værdier fra flygtninge, som Danmark ventes at indføre snart, findes allerede i Tyskland.

De to sydlige delstater, Bayern og Baden-Württemberg, som i praksis modtager næsten alle landets flygtninge over grænserne fra Østrig og Schweiz, har en lignende ordning efter forbillede fra Schweiz. Her har man indkasseret penge fra asylansøgere i årevis. I Bayern konfiskerer man kontanter og værdier for over 750 euro (5.500 kroner), hvis »den pågældende person har eller vil koste penge«, som Bayerns indenrigsminister Joachim Herrmann siger til avisen Bild.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her