Britisk udenrigsminister: Assange kommer ikke til Ecuador

UDLEVERING. Ecuador afviste i dag at udlevere Julian Assange. Den britiske udenrigsminister afviser til gengæld at Assange kommer til Ecuador.
UDLEVERING. Ecuador afviste i dag at udlevere Julian Assange. Den britiske udenrigsminister afviser til gengæld at Assange kommer til Ecuador.
Lyt til artiklen

Den britiske udenrigsminister, William Hague, siger, at grundlæggeren af den afslørende internetside Wikileaks, Julian Assange, ikke får frit lejde til at rejse til Ecuador, der torsdag lovede Assange politisk asyl.

Den britiske regering har til hensigt at udlevere Assange til Sverige, hvor anklagemyndigheden vil afhøre ham i forbindelse med anklager om seksuelle overgreb på to kvinder i 2010.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her