3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Regeringen regner på konsekvenserne af Brexit: »Usikkerhed er det store buzzword«

Undersøgelse. Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kunne på et pressemøde i dag fortælle, at højtplacerede embedsmænd i samtlige ministerier (med undtagelse af Kirkeministeriet) er inviteret til møde i Udenrigsministeriet på mandag om  de danske konsekvenser af briternes nej til at forblive i EU.
Undersøgelse. Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kunne på et pressemøde i dag fortælle, at højtplacerede embedsmænd i samtlige ministerier (med undtagelse af Kirkeministeriet) er inviteret til møde i Udenrigsministeriet på mandag om de danske konsekvenser af briternes nej til at forblive i EU.
Lyt til artiklen

Indtil fredag morgen lå den i bunken af skuffeplaner, som regeringer producerer rigtig mange af for at være bedst muligt forberedt på worst case scenarios. Brexit har været alt andet end en ønskedrøm for den danske regering.

Ikke bare af kærlighed til de Britiske Øer, som Danmark for årtier siden slog følgeskab med ind i det daværende EF. Men først og fremmest som følge af de benhårde erhvervsøkonomiske interesser, som er på spil, når Brexit er en realitet.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her