FN's Sikkerhedsråd har i princippet accepteret, at den internationale sikkerhedsstyrke skal blive i Afghanistan ud over sit nuværende mandat, som løber frem til juni. »Medlemmerne af rådet indser betydningen af at opretholde sikkerheden i Kabul og erklærede deres hensigt om at forlænge mandatet, når det udløber den 20. juni i år«, siger den norske FN-ambassadør, Ole Peter Kolby. Både FN's generalsekretær, Kofi Annan, og den afghanske overgangsleder, Hamid Karzai, har presset hårdt på for en udbygning af styrken og dens mandat. Beslutningen omfatter dog ikke en udvidelse af sikkerhedsstyrkens mandat. Hidtil har den alene taget sig af sikkerheden i hovedstaden Kabul. Godt 50 danskere indgår i styrken. Sikkerhedsrådet ventes at træffe den formelle beslutning i løbet af torsdagen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























