I al ubemærket har israelske militær søndag forberedt en aktion i den selvstyrende by Betlehem. Mindst 26 pansrede mandskabsvogne, to bulldozere specielt konstruerede til at nedlægge huse og andre forhindringer samt en ambulance har fra søndag formiddag holdt sig klar ved den nordlige indgang til Betlehem. Forberedelser til angreb Volvo-busser er ankommet til området med de soldater, der skal i de militære køretøjer. Soldaterne har kontrolleret maskingeværerne og mandskabsvognenes to store antenner, hvorpå de har fyldt sandsække, som blev lagt beskyttende om det sted, hvor skytten sidder. Mediefolk jaget væk I løbet af eftermiddagen er journalister blevet jaget væk fra vejstrækningen, og da der samtidig sprang endnu en selvmordsbombe i en jødisk bosættelse syd for Betlehem har tv-holdene frivilligt forladt stedet. Et par timer tidligere havde butikkerne i Betlehem været åbne, og folk skyndte sig hjem med indkøbene for at forberede sig på en længere belejring. Forventer invasion Alle som én sagde de lokale, at de forventede en israelsk invasion i løbet af natten til mandag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























