Thailand afviser dansk rejseadvarsel

Lyt til artiklen

De thailandske myndigheder afviser, at der skulle være grundlag for det danske udenrigsministeriums advarsel om thailandske feriesteder som mulige terrormål. Det danske udenrigsministerium har på baggrund af ikke nærmere specificerede oplysninger oplyst, at feristederne Patong og Phuket er mulige terrormål. Myndighederne i Phuket siger til Reuters, at sikkerhedsforanstaltningerne allerede er blevet øget på de fleste offentlige steder. 'Vrøvl' »Det er noget vrøvl«, siger politiofficer Apirak Hongthong, chef for Phukets immigrationskontor, som en reaktion på de danske advarsler, der blev offentliggjort onsdag. »Sikkerheden er blevet forstærket, og dem, som vi ikke vil have, kan ikke komme herind. Dette er verdens sikreste ø«, siger Hongthong. Frivillige vil overvåge Phukets guvernør, Pongpayome Vasaputi, siger i en kommentar, at flere hundrede frivillige og butiksindehavere vil få træning i at overvåge deres omgivelser og derved vil kunne hjælpe øens 800 politibetjente. »Tak for advarslen, men vi har gjort alt, hvad vi kan, og vi vil forsøge at gøre endnu mere«, siger Pongpayome til Reuters.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her