De ti lande, der står til at afslutte forhandlingerne om EU-medlemskab på EU-topmødet i København i december, skal ikke bebyrde topmødet med særlige, nationale krav og ønsker til EU. Dagsordenen er allerede kompliceret nok, sagde EU-formand Anders Fogh Rasmussen i EU-Parlamentet i dag. Den danske statsminister sagde, at ansøgerlandene bør forhandle færdig med EU inden topmødet, hvis dagsorden allerede er 'kompliceret'. »Dermed har jeg også sagt, at der ikke vil være tid til at håndtere alle mulige særlige problemstillinger for enkelte lande på topmødet i København. Forhandlingerne vil blive lukket med de lande, der er parate til det. Det kan ikke være anderledes«, sagde Anders Fogh Rasmussen fra talerstolen i Europa-Parlamentet i Strasbourg.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























