Cypern sagde mandag, at middelhavsøen "praktisk talt" har indgået en aftale om de finansielle forhold i forbindelse med dets optagelse i EU. Aftalen er et gennembrud for det danske formandskab. Mange nye krav om mere støtte fra ansøgerlandene har sat de danske diplomater under tidspres op til topmødet i København om 10 dage, hvor de endelige aftaler skal underskrives. Cypern er først Dermed er Cypern det første af de 10 kandidatlande, der afslutter de midlertidige medlemsforhandlinger. Chefforhandler George Vassiliou sagde til journalisterne efter gennembruddet med Cypern: »Forhandlingerne med Cypern er så godt som afsluttet. Der er kun små regnestykker, der mangler før vi kan kalde det en aftale«, skriver Reuters. Cypern er det rigeste af de 10 ansøgerlande. Polen og de andre østlande, som søger optagelse, har større økonomiske problemer og er derfor betænkelige ved at træde inde i EU med deres nuværende økonomi. Mangler fredsaftale Cypern, som er delt mellem Grækenland og Tyrkiet, mangler stadig at tiltræde en fredsplan, som FN har foreslået. FN har opfordret begge parter til at få underskrevet fredsaftalen, inden topmødet i København den 12.-13. december, og EU-ledere har sagt, at det vil forbedre Tyrkiets muligheder for optagelse i EU, hvis landet ikke stiller sig på bagbenene i dette spørgsmål.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























