Indien foretog i dag en prøveaffyring af mellemdistanceraketten Agni-I. Testen foregik på et afsides kystområde i den østlige stat Orissa, og raketten blev skudt 800 kilometer ud over Den Bengalske Bugt. Agni-raketten kan bevæbnes med atomsprænghoveder, og den findes i flere versioner. Dens rækkevidde er op til cirka 2000 kilometer. Den kan dermed nå mål i det meste af Pakistan og store dele af Kina. Siden januar sidste år har videnskabsmænd foretaget tests med Agni-III-missilet, der vil have en rækkevidde på op til 3500 kilometer. Canada forsøgte at stoppe test Canada, der de seneste år har arbejdet for at bedre forholdet mellem de to atomnaboer Indien og Pakistan, forsøgte i går at få Indien til at afblæse testen. 10 måneders oprustning langs begge sider af grænsen er slut, men de to naboer strides fortsat om Himalaya-provinsen Kashmir. Pakistan Det pakistanske udenrigsministerium erklærer, at man ikke er overrasket over udviklingen, og at Islamabad vil gennemføre sine egne tests, når 'tekniske behov fordrer det'. Pakistans forsvarsministerium meddelte i går, at landet nu råder over et missil, der fremføre atombomber. Mellemdistance-missilet af typen Hatf-V - også kaldet Ghauri - blev præsenteret for præsident Musharraf på en atomfacilitet i udkanten af Islamabad. Pakistan afprøvede senest et af sine missiler i oktober sidste år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen