Retsmøderne om erstatning til ofrene for gidselaktionen i et teater i Moskva sidst i oktober er begyndt. Men i vrede, blandt andet over domstolenes beslutning om at holde møderne i en alt for lille retssal. Under torsdagens retsmøde bad en af sagsøgernes forsvarere om, at sagen blev flyttet til et større retslokale til de foreløbig 49 retssager, oplyser BBC Online. Kræver 48 milloner dollar i erstatning Mere end 700 teatergæster blev holdt som gidsler af blandt andre tjetjenske terrorister under en musical-forestilling. 129 gidsler og 50 gidseltagere blev dræbt og efter det russiske politis redningsaktion, hvor der blev brugt nervegas, blev over seks hundrede gidsler indlagt, mange med alvorlige forgiftningssymptomer. Overlevende og pårørende har tilsammen krævet 48 millioner dollar i erstatning fra Moskvas regering. Forsvarerne beskylder desuden dommerne for at være partiske, fordi de er økonomisk afhængige af Moskvas myndigheder. Moskvas regering er ifølge BBC fortørnet over, at de mange gidsler stiller stadig større krav, selv om man har gjort alt for at redde dem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen