De første formelle skridt i retning af etableringen af en ny regering i Irak bliver taget i dag. Repræsentanter for forskellige irakiske grupperinger mødes på en luftbase i dag i byen Nasiriya. Men en stor shiamuslimsk gruppe har meldt fra, fordi mødet ledes af amerikanerne. Amerikanske embedsmænd siger, at mødet vil være det første af flere, men at der skal være en grundig debat, før der vil gjort nogle forsøg på at skabe en midlertidig regering. Det oplyser BBC. Men en af Iraks største shiamuslimske grupperinger, Det Højeste råd for Islamisk Revolution i Irak boycotter mødet i protest over den amerikanske rolle. Garner lytter med Mødet vil blive ledet af den amerikanske udsending Zalmay Khalilzad, der spillede en lignende rolle, da der skulle etableres en ledelse i Afghanistan efter Talebanstyrets fald. Den pensionerede amerikanske general Jay Garner vil også deltage i mødet. Det er ifølge amerikanerne meningen, at Garner skal styre Irak i en overgangsperiode, indtil en irakisk ledelse kan overtage landet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























