De algeriske sikkerhedsstyrker har dræbt omkring 150 islamistiske oprørere under de første to ugers opreation mod en af landets største militante grupper, oplyser nyhedsbureauet Reuters. Tusinder af algeriske soldater og regerinsstøttede militsfolk er mobiliseret til operationen mod Salafist Group for Preaching and Combat (GSPC), som holder til i bergene i nærheden af Setif 300 kilometer øst for hovedstaden Algiers. Sikkerhedsstyrker har fortalt, at på et tidpunkt så de 105 lig, heraf mange kvinder og børn, efter et kraftigt bombardement af de huler, som oprørsstyrkerne bruger som skjulesteder. Mere end 100.000 mennesker er blevet dræbt i Algeriet siden regeringen aflyste et valget i 1991, hvor Islamic Salvation Front stod til at vinde.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce