I Norge er det snart forbudt at efterlade sin hund lige uden for en forretning. Fra nytår kan det koste bøde, og i værste fald fængsel, at overtræde den nye hundelov, som det norske folketing har vedtaget. Baggrunden er, at hunde, som står bundet uden for butikker kan føre til farlige situationer. Hunde, som står bundet, er blevet angrebet af både andre hunde og af mennesker, ligesom forbipasserende også er blevet angrebet af de efterladte hunde. Baseres på skøn Politiinspektør ved Oslo Politi, Runa Bunæs, siger til avisen Verdens Gang, at det bliver op til politiet at skønne, hvornår en hund er anbragt "lige uden for" en butik. Hun vil ikke give noget bud på, i hvor stort omfang politiet på eget initiativ vil håndhæve den nye hundelov. For tre uger siden lancerede et indkøbcenter i Oslo et nyt tiltag, nemlig to aluminiumsbure, hvor man kan efterlade de firbenede.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























