EU-landene har foreløbigt stoppet forhandlingerne om en ny EU-traktat. Drøftelserne er udskudt til lørdag formiddag. I mellemtiden vil den italienske premierminister og EU-formand, Silvio Berlusconi, føre bilaterale forhandlinger med en række af de lande, der blokerer for, at topmødet kan nå til enighed om en ny traktat. Berlusconi går dog en svær opgave i møde, da den polske premierminister, Leszek Miller, umiddelbart efter mødet fredag slog fast, at Polen står fast på sit krav om, at der ikke skal ændres på stemmevægtene i EU's ministerråd. Polen er sammen med Spanien de hårdeste modstandere af forslaget om at ændre på magtfordelingen i EU, hvilket ellers er et krav fra et stort flertal af de øvrige EU-lande. Klar til at udskyde traktat Silvio Berlusconi har tidligere på dagen advaret om, at dele af forhandlingerne kan trække ind i det næste halvår, hvor det bliver Irland, der overtager EU-formandskabet. »Det er nok bedre, at vi fortsætter regeringskonferencen, end at vi får en dårlig forfatning. Vi skal ikke have et kompromis, der gør, at Europa ikke kan fungere«, sagde Berlusconi på en pressekonference under topmødet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.