Den danske redningsstyrke, som i søndags ankom til Bam i Iran for at hjælpe med udgravningen af ofrene for jordskælvet, vender hjem til Danmark efter fem dages indsats i det sydøstlige Iran. Det oplyser Beredskabsstyrelsen. Tilfredsstillende indsats Blot otte dødfundne lykkedes det for den danske styrke at få ud af ruinerne i Bam. Alligevel er underdirektør i Beredskabsstyrelsen Jørgen Holst Hansen glad for den danske indsats. »Vi er ovenud tilfredse med redningsstyrkens faglige og tekniske indsats, og fra FN har jeg også kun hørt, at danskerne har gjort en fortrinlig indsats«, siger Jørgen Holst Hansen fredag til Ritzau. Han vurderer, at indsatsen har været en succes, selvom der ikke er bjærget overlevende. »Det tæller, at et område er afsøgt og undersøgt«, siger Jørgen Holst Hansen. Skæv start Den danske hjælp til det jordskælvsramte Iran kom dårligt fra start. Efter at beslutningen om at sende en dansk redningsstyrke til Bam i Iran var truffet, trak det ud med at skaffe et transportfly, og den danske redningsstyrke kom så sent på vingerne, at FN sagde, der ikke var brug for flere eftersøgnings- og redningsstyrker, fire minutter før det danske fly søndag landede i Iran. Men vilkårene på flymarkedet kan man ikke gardere sig imod, vurderer Jørgen Holst Hansen. »Flymarkedet er et åbent marked, og kontrakter med flyselskaber om, at de skal være parat til at stille med et fly inden for en bestemt tid, koster«, forklarer Jørgen Holst Hansen. Dyrt at gardere sig Han vurderer, at det kan blive meget kostbart, hvis Beredskabsstyrelsen skal betale for en sådan kontrakt, samtidig med at der måske kan gå ti år inden en lignende akut situation opstår igen. Den danske redningsstyrke ventes til Billund Lufthavn fredag eftermiddag, hvor der bliver officiel modtagelse.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























