Den tidligere finansminister Paul O' Neill har i et interviewprogram på tv fremvist hemmeligtstemplede dokumenter. Finansministeriet kræver nu en undersøgelse af, om O'Neill har begået noget ulovligt. Paul O' Neill blev fyret fra den amerikanske regering i december 2002. En kniv i ryggen på Bush Han har givet flere interviews i forbindelse med den nye bog, 'The Price of Loyalty', som han har medvirket til. Bogen er stærkt kritisk over for Bush og Bushregeringens Irak-politik og er kaldt en "kniv i ryggen" på Bush. En talsmand for Finansministeriet, Rob Nichols, siger ifølge BBC, at det ikke er usædvanligt, at tidligere ansatte tager dokumenter med sig, når de forlader minsiteriet, men idette tilfælde er der tale om adskillige hemmeligtstemplede dokumenter, som O'Neill har givet videre til den journalist, som skrev bogen. O'Neill siger blandt andet, at han i sin tid under Bush aldrig så dokumenter, der beviste, at Iraks præsident Saddam Hussein rådede over masseødelæggelsesvåben. Bush ville styrte Saddam I et interview i CBS-programmet "60 minutes" sagde O'Neill, at Bush fra den første dag, han flyttede ind i Det Hvide Hus, havde planer om at omstyrte det irakiske styre og Saddam Hussein. Dét har Bush tilbagevist. Irakkrigen blev ikke påtrængende, før terrorangrebet på USA den 11. september 2001. Ellers har Bush reageret roligt på angrebene fra den tidligere finansminister, men det er ifølge BBCs korrespondent kun på overfladen. I kulisserne i Washington har det vakt røre, at der også blandt de erfarne republikanere kan findes kritikere af Bush-regeringens Irak-politik. O'Neills angreb på Bush kommer blot en uge før præsidenten skal holde sin "tale om Nationens tilstand".
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























