Letlands statsminister, Einars Repse, og hans tre-parti mindretalsregering er trådt tilbage, siger statsministeren efter et møde i hans Ny Æra Partis ledelse. »Jeg træder tilbage. Med 26 pladser (i parlamentet, red.), har vi, den Ny Æra, gjort, hvad vi kunne, men i denne situation kan vi ikke fortsætte«, siger han. Personlig strid udløste krise Repses tilbagetræden kommer, efter at hans regering mistede sit flertal i parlamentet for en uge siden, da en mindre koalitionspartner forlod regeringen i vrede over en personlig strid mellem Repse og hans vicestatsminister. Den lille baltiske stat Letland bliver medlem af EU til maj, og Letlands præsident, Vaira Vike-Freiberga, opfordrede tidligere i dag regeringen og parlamentet til at finde en hurtig løsning på krisen for at undgå et politisk dødvande i månederne forud for EU-medlemskabet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























