Fire dræbt i Bagdad

Amerikanske soldater ankommer til koalitionsstyrkernes hovedkvarter i Bagdad, hvor to bomber i dag er sprængt. - Foto: AP
Amerikanske soldater ankommer til koalitionsstyrkernes hovedkvarter i Bagdad, hvor to bomber i dag er sprængt. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Mindst fire personer er til formiddag blevet dræbt, da en skudsikker firekjulstrukket bil blev ramt af en granat ved ved indgangen til det amerikanske militærhovedkvarter i Bagdad. To briter er blandt de dræbte. De to øvrige ofres nationalitet blev ikke umiddelbart offentliggjort, men arabiske medier rapporterer, at der var tale om udenlandske sikkerhedsfolk. Koalitionsstyrkernes hovedkvarter er hyppigt under angreb. I sidste ug blev lederen af Det Irakiske Regeringsråd, Izzedin Salim, dræbt af en bombe i samme område. Også dræbte i Kufa Indgangen til koalitionshovedkvarteret var ikke det eneste sted, hvor Irak-konflikten kostede mennesker livet i dag. I Kufa syd for Bagdad fortsatte de væbnede kampe mellem amerikanske soldater og oprørspræsten Muqtada Sadrs mehdi-milits. En amerikansk talsmand i Bagdad siger, at kampene, der tog fart i weekenden, har kostet 32 irakere livet. Talsmanden tilføjede, at amerikanske soldater havde fundet våben i en Moske i Kufa, og ifølge arabiske medier har soldaterne beskadiget moskeen i forbindelse med kampene. Også i den fattige shiamuslimske Bagdad-bydel Sadr city fortsætter kampene mellem amerikanske soldater og Mehdi-militsen. Irakiske læger sagde, at 18 militsfolk natten til mandag blev dræbt, mens en amerikansk officer i Sadr City sagde, at 26 militsfolk var blevet dræbt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her