Brigitte Bardot dømt for racisme

Den tidligere filmstjerne Brigitte Bardot har modtaget endnu en bøde for rascisme. - Foto: AP
Den tidligere filmstjerne Brigitte Bardot har modtaget endnu en bøde for rascisme. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Brigitte Bardot udgav sidste år en bog, der chokerede franskmændene med åbne angreb på homofile, indvandrere og arbejdsløse. Hendes racistiske ytringer kostede hende torsdag en bøde på 5.000 euro, skriver norske Dagbladet. I bogen advarer Bardot imod islamiseringen af Frankrig. »Bardot præsenterer muslimerne som barbariske og onde angribere, som er ansvarlige for terroraktioner og ivrige efter at dominere Frankrig og udrydde franskmændene«, lyder dommen. Det er fjerde gang siden 1997, at Bardot, som gennem de seneste år bedst er kendt som dyreværnsaktivist, er blevet dømt til at betale bøder. Imod blandede ægteskaber I sit forsvar hævdede hun, at hun ikke er specifikt ude efter muslimer eller folk fra Nord-Afrika. Men hun sagde samtidig, at Frankrig er ramt af forfald, og at hun er imod ægteskab mellem folk fra forskellige racer. Ifølge Dagbladet pegede den tidligere sexbombe desuden på, at der kommer flere og flere sprog i Europa, at middelmådigheden overtager skønheden, og at mange mennesker er beskidte, dårligt klædt og ubarberede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her