Det var ikke en bombe, der mandag aften forårsagede en eksplosion ved Tyrkiets forsvarsministerium i Ankara. Det oplyser det tyrkiske nyhedsbureau Anatolian på baggrund af oplysninger fra politiet i den tyrkiske hovedstad. Det var et overvågningskamera, der eksploderede i en bygning, der bliver brugt af Tyrkiets forsvarsministerium, citerer Anatolian politichef Ercument Yilmaz for at sige. Politiet i Ankara har over for det britiske nyhedsbureau Reuters ikke villet kommentere eksplosionen. Forlydenderne om en eksplosion vakte hurtigt røre, fordi 40 af verdens stats- og regeringsledere er samlet til NATO-topmøde i Istanbul.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























