Redningsmandskab gik søndag fra dør til dør og gennemsøgte ruiner for eventuelt at finde flere ofre for orkanen Charley i det vestlige Florida. Ifølge foreløbige tal kostede orkanen 16 mennesker livet og var en af de værste de seneste årtier i denne amerikanske delstat. Men myndighederne frygter, at dødstallet stiger. De siger, at flere hundrede personer stadig ikke er lokaliseret. Fire af dødsofrene blev fundet i Charlotte amt, som ligger nær den større by Fort Myers og er et stykke længere mod syd, end hvor eksperter havde spået, at orkanen ville komme ind fra havet med fuld slagkraft. De øvrige ni lig blev opdaget andre steder i Florida. Charley har efterladt tusinder uden deres hjem, og over en million mennesker er uden strøm. Orkanen skønnes at have forårsaget skader for mindst 20 milliarder dollar (122 milliarder kroner) alene i Florida. George W. Bush kom søndag til Florida for at vise medfølelse og danne sig et indtryk af skaderne sammen med Jeb Bush, præsidentens bror, som er delstatens guvernør. Advarsel mod svindel Floridas myndigheder advarede kraftigt folk med slette hensigter mod at udnytte den kaotiske situation efter orkanen. Der blev indført et natligt udgangsforbud flere steder for at hindre plyndringer. Ofrene for Charley fik også besked om, at de skulle være varsom over for geskæftige personer, som var ude på assurancesvig - altså svindel med forsikring i forhold til deres ødelagte bolig og ejendele.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce