En terrorgruppe under ledelse af den landflygtige jordaner Abu Musab al-Zarqawi truer nu med at dræbe tre gidsler, to amerikanere og en brite, som er blevet bortført i Iraks hovedstad Bagdad. Det rapporterer tv-stationen al-Jazeera. Gruppen sættes i forbindelse med en lang række blodige attentater og gidseltagninger i Irak. Den arabiske tv-station viste de tre mænd på et videobånd, som man havde modtaget. Zarqawi-gruppen giver USA 48 timer til at løslade alle kvindelige irakiske fanger i fængslerne Abu Ghraib og Umm Qasr. Bind for øjnene De korte klip fra båndet viste de tre mænd med bind for øjnene, mens en hætteklædt mand stod bag dem med et våben rettet mod den enes hovede. Gidslerne syntes at oplyse om, hvem de er, men deres stemmer var meget utydelige. De var iklædt almindeligt tøj og syntes at være ved godt helbred. Indtil nu har det været uklart, hvem der havde bortført de tre mænd fra et hus i et velhaverkvarter i det centrale Bagdad. De tre mænd arbejder for et byggefirma, der er baseret i De Forenede Arabiske Emirater. Familierne til de tre mænd har appelleret til, at de tre mænd bliver sat fri, og både de amerikanske og britiske myndigheder har forsikret om, at der bliver arbejdet hårdt på at finde mændene. Gruppe involveret i andre angreb Zarqawis gruppe har taget skylden for mange angreb i Irak, heriblandt bortførelser af udenlandske arbejdere og selvmordsbomber, der har kostet irakiske tjenestemænd livet. USA har udlovet en dusør på 25 millioner dollar for tilfangetagelsen af den påståede al-Qaeda støtte, jordaneren Zarqawi, som samtidig er amerikanernes mest eftersøgte militære mål i Irak.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























