Hviderusserne har med overvældende flertal stemt for at droppe begrænsningen for, hvor lang tid en præsident kan blive siddende, oplyser den hviderussiske valgkommission i dag. Det betyder, at Alexander Lukasjenko kan tage yderligere en periode som præsident i Hviderusland fra 2006. Oppositionen mener, at gårsdagens valg var et fupnummer, der skulle bane vejen for, at Lukasjenko kan forblive ved magten. Lukasjenko har været ved magten siden 1994. Kommission: En elegant sejr En talskvinde for valgkommissionen har annonceret, at 77 procent af vælgerne har stemt for at droppe begræsningen for Lukasjenko, og at valgdeltagelsen var knap 90 pct. »Det er en overbevisende sejr. Jeg anser det for at være en elegant sejr«, siger talskvinden ifølge nyhedsbureauet AP. Både EU og USA har stillet spørgsmålstegn ved, om søndagens valg lever op til demokratiske standarder. Ikke plads til oppositionen Valget var også et valg om de 110 pladser i det stort set magt-løse andet kammer. 107 pladser blev fordelt ved valget, heraf ikke en eneste til oppositionens kandidater. Den 50-årige Lukasjenko, der er blevet kaldt Europas sidste diktator, har endnu ikke bekendtgjort, om han vil stille op til en præsidentperiode, men det er iagttagere i Hviderusland nu overbevist om, at han vil.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























