Indonesien sender flere soldater til Aceh-provins

Et amerikansk militærfly er ved at lande i Banda Aceh. Men udgangen af marts måned skal alt udenlandsk militær være ude af provinsen kræver de indonesisike myndigheder. - Foto: AP
Et amerikansk militærfly er ved at lande i Banda Aceh. Men udgangen af marts måned skal alt udenlandsk militær være ude af provinsen kræver de indonesisike myndigheder. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Indonesiens militær vil nu sende flere soldater til den katastroferamte Aceh-provins, hvilket bringer til samlede antal soldater i området op mod 50.000. Ifølge general Syafrie Syamsuddin vil de nytilførte soldater udelukkende koncentrere sig om humanitære opgaver, herunder oprydning i Aceh-provinsens større byer, som blev hårdt ramt af flodbølgen den 26. december. Adspurgt hvorvidt soldaterne skal sættes ind i kampen mod provinsens separatistiske oprørere, nøjedes den indonesiske general med at sige: »Nej, nej, nej, naturligvis ikke«. Meldingen om, at der kommer flere regeringssoldater til Aceh kommer, efter at oprørerne tidligere torsdag tilbød regeringen i hovedstaden Jakarta en ensidig og betingelsesløs våbenhvile, så nødhjælpsarbejdet i provinsen sikres. Tilbuddet blev givet i en erklæring fra Frit Aceh Bevægelsen (GAM).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her